Wycieczka Kraków – Zakopane…
W dniach 18-19 października 2018 roku uczniowie z klas 4 TI oraz 3TG wyruszyli na wspólną dwudniową wycieczkę Kraków – Zakopane.
W czwartek 18 października wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Krakowa. Gdy dotarliśmy do celu informatycy udali się na Akademię CISCO gdzie, wzięli udział w szkoleniu, natomiast gastronomowie rozpoczęli zwiedzanie Wawelskiego Wzgórza. Zamek na Wawelu wraz ze znajdującą się tam Katedrą, to miejsca dawnego urzędowania królów Polski. Katedra na Wawelu jest budowlą o największym znaczeniu w historii Polski. Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani są tu także wielcy wodzowie oraz twórcy polskiej kultury np. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Klimatyczne zakątki Wawelu, napawające zadumą miejsca pochówku królów Polski a także piękny widok na płynącą u podnóża wzgórza Wisłę, przyciągnęły naszą uwagę. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Inżynierii Miejskiej mieszczące się w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego. Tam mogliśmy zaobserwować rozwój polskiej myśli inżynieryjnej, wynalazczości, przemysłu oraz polskich firm i zakładów przemysłowych.
Po południu wszyscy już razem zwiedziliśmy niewątpliwie jedną z najważniejszych dzielnic Krakowa, i zarówno najbardziej klimatyczną, jaką jest Kazimierz. Dawna dzielnica żydowska, miejsce getta krakowskiego z czasów II wojny światowej do dziś napawa zadumą zwiedzających. Idąc ulicą Szeroką mieliśmy okazje zobaczyć Starą Synagogę, Dom Heleny Rubinstein, Synagogę Wolfa Poppera zwaną synagogą Bociana, czy Legendarny cmentarz żydowski oraz bet-ha-midrasz. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Rynek Główny – serce Krakowa. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy hejnału, który rozbrzmiewa co godzinę z jego wieży. Mieliśmy okazję przejść się przez słynne Sukiennice - biały budynek z arkadami, czyli dawną galerię handlową. W godzinach późno popołudniowych udaliśmy się do Zakopanego do naszego pensjonatu, gdzie czekał już na nas ciepły posiłek.
W piątek 19 października wstaliśmy wcześnie i zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy w tereny Tatrzańskiego Parku Narodowego – w Dolinę Kościeliska. Spacerując górskim szlakiem stwierdziliśmy, że jest ona prawdziwym arcydziełem Matki Natury. Przez dolną jej część przepływa Potok Kościeliski, a górną tworzą krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach. Strudzeni wędrówką, w górnej części Doliny Kościeliskiej, na terenie dawnej hali Ornak napotkaliśmy na swojej drodze schronisko górskie „Ornak”. Tam mogliśmy chwilkę odpocząć. Zregenerowaliśmy siły, zjedliśmy i ruszyliśmy w drogę powrotną. Dzięki dobrej pogodzie mogliśmy zwiedzić Stary Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Znajduje się tam 500 grobów, z czego polowa należy do osób zasłużonych, min Kornela Makuszyńskiego czy Kazimierza Przerwa – Tetmajera. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu. Zdobione są góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Zaliczyliśmy też spacer na Krupówkach jednej z najbardziej znanych ulic – deptaków w Polsce. Mogliśmy tu poczuć prawdziwą atmosferę kurortu, odpocząć i zregenerować siły. Kupiliśmy pamiątkowe upominki, oscypki i ruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do Ząbkowic Śląskich.
Wycieczka była dla wszystkich udana, ponadto to niezapomniana, żywa lekcja historii i geografii, a dla informatyków dodatkowe umiejętności zdobyte na Akademii CISCO.