„Poznajmy się” - wymiana polsko-czeska 2022 - kolejne spotkanie ( aktualizacja )
W ramach międzynarodowego projektu polsko-czeskiego pod nazwą „Poznajmy się”, realizowanego przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, odbyły się dotychczas dwie wizyty nauczycieli z Czech i z Polski. Pierwsza miała miejsce w dniach 30.05-01.06.2022r. w Dvur Kralove nad Labem, gdzie Czesi gościli pięciu polskich nauczycieli. Natomiast rewizyta pięciorga czeskich gości odbyła się w dniach 13-15.06.2022r. w Ząbkowicach Śląskich.
Trzydniowa wizyta studyjna w obydwu szkołach obejmowała następujące czynności:
- zaznajomienie nauczycieli z organizacją pracy w placówce,
- przyjrzenie się specyfice pracy z młodzieżą,
- poznanie systemu nauczania i oceniania obowiązującego w Czechach
- zwiedzanie miejscowości Dvur Kralove i Ząbkowice Śląskie oraz najbliższych atrakcji turystycznych
Podczas rewizyty czescy goście podjęli takie same działania jak poprzednio polscy nauczyciele w Czechach. W pierwszym dniu pobytu zostali powitani przez dyrekcję szkoły R. Pawłowskiego, J. Laboka oraz L. Gabory. Po zapoznawczym poczęstunku i omówieniu planu całej wizyty dyrekcja oprowadziła gości po szkole.
Następnie czescy nauczyciele wzięli udział w zajęciach praktycznych z branży gastronomicznej wraz z pierwszą klasą technikum żywienia na warsztatach szkolnych. Panie Anna Pintal i Julita Pikul przeprowadziły kurs lepienia pierogów dla uczniów i nauczycieli. Zajęcia zakończyły się degustacją powstałych dań, które bardzo Czechom smakowały. Pierogi nie są popularne wśród naszych sąsiadów i jedli je po raz pierwszy. Tradycyjna polska kuchnia zachwyciła gości.
W ramach poznawania okolicznych atrakcji zabraliśmy czeskich nauczycieli na zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku. Wycieczka obejmowała trzy atrakcje: spacer najnowszą trasą w kopalni – Sztolnią Ochrową, spływ łodzią podziemnym szybem kopalni oraz zwiedzanie kopalni z przewodnikiem. Bardzo miłym akcentem było to, że naszym przewodnikiem był obecny uczeń naszej szkoły Igor Tolaruk z klasy 3AA.
Wieczorem zjedliśmy wspólną kolację, w której udział wzięli wszyscy uczestnicy projektu. Spotkanie miało na celu bieżącą ewaluację przebiegu projektu.
W drugim dniu pobytu goście wzięli udział w zajęciach na warsztatach szkolnych. Panowie Janusz Kielar i Dariusz Zachara przeprowadzili przegląd techniczny busa, którym Czesi przyjechali do Polski. Sprawdzili między innymi stan hamulców, zbieżność kół i inne ważne parametry auta. Następnie Pan dyrektor Labok oprowadził gości po pracowniach CNC, budowlanych i samochodowych.
We wtorek odbyła się lekcja pokazowa przeprowadzona przez Panią Agnieszkę Jasek-Łatę. Była to lekcja języka niemieckiego z elementami nauki języka angielskiego, czeskiego i polskiego. W lekcji obok uczniów z klasy 3BB wzięli udział wszyscy nauczyciele uczestniczący w projekcie. Zajęcia miały charakter nowatorski i były poprowadzone metodami aktywizującymi. Na koniec odbyła się ocena lekcji, podczas której wszyscy uczestnicy wystawili prowadzącej najwyższą notę.
Po obiedzie goście przeszli do Rynku i zwiedzili wszystkie główne atrakcje Ząbkowic Śląskich. Dzięki uprzejmości Stanisława Moderskiego, naszego byłego ucznia, goście dostali się do wszystkich zakamarków Izby Pamięci i Laboratorium Frankensteina, weszli na szczyt Krzywej Wieży aby podziwiać panoramę miasta a na koniec obejrzeli ząbkowicki zamek, który ostatnio przeszedł kapitalny remont.
W trzecim, ostatnim dniu pobytu goście wzięli udział w zajęciach w pracowni komputerowej przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Rabendę. Uczniowie zaprezentowali przykładowy egzamin praktyczny w zawodzie technik informatyk. Miłym zaskoczeniem dla gości była stworzona przez uczniów strona internetowa w języku czeskim.
Ostatnim punktem programu w dniu wyjazdu było spotkanie w gabinecie Pana dyrektora i ewaluacja projektu. Nasi goście otrzymali również pamiątkowe zestawy upominków ufundowanych przez dyrekcję szkoły i miasto Ząbkowice Śląskie.
Podczas pobytu polskich nauczycieli w Czechach zostały podjęte wszystkie działania wchodzące w zakres projektu.
W pierwszym dniu pobytu Pan dyrektor szkoły w Dvur Kralove zapoznał nas z programem projektu i nauczycielami biorącymi w nim udział. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po dwóch budynkach szkolnych i zakwaterowani w szkolnym internacie.
Wzięliśmy udział w lekcji pokazowej z języka angielskiego przeprowadzonej metodami aktywizującymi z użyciem technologii informatycznej. W pracowniach chemicznych i informatycznych mogliśmy obserwować zajęcia prowadzone z uczniami.
W drugim dniu projektu nauczyciele z Polski uczestniczyli w zajęciach praktycznych w takich branżach jak fryzjerstwo, kosmetyka, wizaż i fizjoterapia.
W ramach poznawania regionu odwiedziliśmy ZOO Safari w Dvur Kralove, zaporę Les Kralovstvi na jeziorze, Hospital Kuks, Braunuv Betlem (szopka Brauna).
Obydwie wizyty były bardzo udane. Zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym stały na bardzo wysokim poziomie. Możemy się dużo nauczyć od siebie wzajemnie. Projekt odbył się dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły. Szczególne podziękowania składamy Julicie Pikul, Dariuszowi Zacharze, Januszowi Kielarowi, Januszowi Labokowi, Agacie Kazimierczak- Czapidze, Agnieszce Jasek-Łacie, Agnieszce Rabendzie, Annie Pintal i Beacie Zawadzie.
Następnym etapem projektu jest trzydniowa wizyta studyjna 10 uczniów i dwóch nauczycieli z naszej szkoły w czeskiej placówce, podczas której uczestnicy będą obserwować lekcje, zajęcia praktyczne, wizytować miejsca praktyk zawodowych. Uczniowie poznają również atrakcje turystyczne Dvora Králové nad Labem i jego okolic. Po niej nastąpi rewizyta - trzydniowa wizyta 10 uczniów i dwóch nauczycieli szkoły czeskiej w Ząbkowicach Śląskich.
GALERIA 1
GALERIA 2
GALERIA 3
GALERIA 4