Aktualności

Zespół Szkół Zawodowych ul. Wrocławska w Ząbkowicach Śląskich - - Witamy na naszej stronie
21,10,-1,65,1
25,600,60,0,3000,5000,25,200
90,150,1,50,19,30,45,1,70,20,1,50,1,0,1,5000
0,1,0,0,2,20,7,5,1,1,0,21,-23,1
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Nasze nowoczesne obiekty sportowe
Obiekty sportowe
Obiekty sportowe
Historia naszej szkoły
Historia naszej szkoły
Historia naszej szkoły
Z nami będziesz WIELKI
Z nami będziesz WIELKI
Z nami będziesz WIELKI
ZSZ "wrocławska"
ZSZ "wrocławska" i dalej w wielki świat
ZSZ "wrocławska" i dalej w wielki świat

Program upowszechniania strzelectwa

55 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w „Programie Upowszechniania Strzelectwa”, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Program Upowszechniania Strzelectwa jest realizowany w dwóch kategoriach wiekowych: dla młodzieży szkolnej i studentów w wieku 18-26 lat oraz osób dorosłych powyżej 26. roku życia.

Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie wiekowej program realizowany jest poprzez kluby sportowe posiadające licencje Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego i aktywnie wspierające rozwój strzelectwa sportowego. Szkolenie przeprowadził na strzelnicy w Mościsku Unkas Gałek – instruktor strzelectwa sportowego/bojowego.

„Strzelectwo sportowe to interesująca dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności, dlatego uważam, że powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków. Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych. Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku” – powiedział Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

           

Program Upowszechniania strzelectwa ma na celu wsparcie organizację zajęć strzeleckich w nowatorski sposób. Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 9-godzinny program, obejmujący:

- część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,

- część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.

Szczególny nacisk ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki został położony na praktyczne wykorzystanie czasu spędzonego na strzelnicy. Zajęcia praktyczne będą więc poza samym strzelaniem w znacznej mierze skupione na budowie broni i jej praktycznym wykorzystaniu. Poza nauką technik strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki) uczestnicy programu będą też uczyli się jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać zacięcia.

W części praktycznej programu każdy uczestnik programu będzie miał możliwość oddania 360 strzałów:

100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej

100 strzałów z broni pneumatycznej długiej

50 strzałów z broni krótkiej kaliber 22 LR

50 strzałów z broni długiej kaliber 22 LR

25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm

25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39

10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber 223REM/5,56x45

Taka konstrukcja części praktycznej programu pozwoli każdemu uczestnikowi poznać podstawy działania broni palnej najczęściej używanej w konfliktach zbrojnych XXI wieku. Zgodnie z sugestiami Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, w trosce o środowisko naturalne – program nie zakłada użycia materiałów dydaktycznych w wersji papierowej. Wszystkie materiały szkoleniowe są dostępne dla uczestników on-line, mogą oni z nich korzystać na komputerze, tablecie lub smartfonie. Mogą je także pobrać w formie elektronicznej i wydrukować wybrane elementy. Dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzono kilkadziesiąt tysięcy stron papieru, tuszu i energię elektryczną niezbędna do druku. W trakcie trwania programu tworzone będą dodatkowe materiały filmowe z zajęć praktycznych, które także będą dostępne dla uczestników zajęć. Program cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w szkołach z klasami mundurowymi, jak i w środowiskach studenckich.

 

 

 

 

 

 

 

gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.