Aktualności

Zespół Szkół Zawodowych ul. Wrocławska w Ząbkowicach Śląskich - - Witamy na naszej stronie
21,10,-1,65,1
25,600,60,0,3000,5000,25,200
90,150,1,50,19,30,45,1,70,20,1,50,1,0,1,5000
0,1,0,0,2,20,7,5,1,1,0,21,-23,1
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Zespół Szkół Zawodowych "wrocławska"
Nasze nowoczesne obiekty sportowe
Obiekty sportowe
Obiekty sportowe
Historia naszej szkoły
Historia naszej szkoły
Historia naszej szkoły
Z nami będziesz WIELKI
Z nami będziesz WIELKI
Z nami będziesz WIELKI
ZSZ "wrocławska"
ZSZ "wrocławska" i dalej w wielki świat
ZSZ "wrocławska" i dalej w wielki świat

 

 

Mamy już 75 lat

7 lutego w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich odbyła się uroczysta akademia z okazji 75-lecia istnienia szkoły.

Uroczystość była doskonałą okazją do przedstawienia historii placówki, wspomnień związanych z okresem edukacji przez byłych uczniów i nauczycieli, a także podziękowań dla całej społeczności szkolnej, a w szczególności byłych i obecnych pedagogów, którzy wychowali i kształtowali kolejne pokolenia młodzieży uczęszczających na „Wrocławską”.

 

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez dyrektora Ryszarda Pawłowskiego, który przedstawił też historię szkoły, opowiedział o rozwoju placówki w poszczególnych okresach oraz wspomniał o sukcesach osiąganych przez uczniów. Wśród zaproszonych gości oprócz samorządowców, dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz komendantów Powiatowej Straży Pożarnej i policji, nie zabrakło byłych nauczycieli oraz poprzednich dyrektorów placówki - Ewy Figzał oraz Jana Tyrcza. Obecny był również Edward Żygadło, były dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, który w 2007 roku został włączony w struktury ZSZ.

- Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. Kazdy jubileusz łączy bowiem tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Pragnę jednak podkreślić, że nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem, czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi, którzy oddali swoi umiejętności, entuzjazm i serce, poświęcając znaczną część swojego życia zawodowego - mówił Ryszard Pawłowski.

Dyrektor zauważał, że wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne i poszukujące najlepszych rozwiązań oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby młodzieży. - Długa jest lista tych, którzy trwale zapisali swoją obecność w historii naszej szkoły, którzy ją otworzyli, rozwijali i wspierali. Wielu z nich nie ma dziś wśród nas, jednak pozostawili po sobie dorobek, wpisując się na stałe na karty historii naszej szkoły [...] - dodawał długoletni szef Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich.

Po przemówieniu dyrektora głos zabrali m.in. Janusz Wrzal - wicekurator oświaty, starosta Roman Fester, burmistrz Marcin Orzeszek, Łukasz Słodyczka oraz Justyna Zawiślak-Słodyczka, którzy odczytali listy przekazane przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz posła Marcina Gwoździa, a także samorządowcy z terenu powiatu ząbkowickiego oraz Irena Szewczyk, reprezentująca stowarzyszenie „Integracja”. Na ręce dyrektora złożono gratulacje, życzono kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju placówki oraz przekazano drobne upominki.

 

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich. Występy wokalno-artystyczne, w której uczniowie podkreślali istotę miłości, wzajemnego szacunku oraz przemijającego czasu, nawiązując tym samym do 75-lecia istnienia szkoły, zostały okraszone gromkimi oklaskami przez widzów.

Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez uczniów, na co dzień uczących się w technikum gastronomicznym w zespole szkół. Zaproszeni goście mogli też podziwiać wystawę przygotowaną z okazji 75-lecia szkoły oraz wpisać się do pamiątkowej księgi.

 

 

Rys historyczny...

Budynek projektu Karla Weyraucha, w którym obecnie mieści się szkoła pochodzi z 1905 roku. Istniejące zapisy potwierdzają, że od 18 sierpnia 1906 r. mieściło się w nim seminarium nauczycielskie, a po reorganizacji szkolnictwa w roku 1921 - szkoła zawodowa.

W okresie II wojny światowej szkolono w nim młodych oficerów armii niemieckiej. Po wkroczeniu do Ząbkowic Śląskich wojsk radzieckich w maju 1945 r. budynek został zajęty i przeznaczony na cele wojskowe. Zniszczony i ograbiony, bez okien i drzwi, przekazany został w 1947 r. władzom miasta, które zdecydowały o zlokalizowaniu w nim Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej, mającej kształcić kadrę pracowniczą dla uruchomionych w mieście i okolicy zakładów przemysłowych.

Do 31 sierpnia 2013 roku funkcjonował jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Od 1 września 2013 roku zmienił nazwę na Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Ząbkowicach Śląskich. Od 1977 roku patronem placówki jest Stanisław Staszic.

 

galeria 1

 

 

galeria 2

 

 

galeria 3

 

 

 

za ekspress-miejski.pl

gościmy

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.