15 marca o godzinie piątej klasy 2DD i 2FF oraz kilkoro działaczy z Młodzieżowej Rady Powiatu Ząbkowickiego pod opieką głównego organizatora Pana Bogdana Tuły i opiekunów: Pani Beaty Blicharskiej i Pana Wiesława Kokoszki wyjechali na wycieczkę do stolicy Polski, na zaproszenie Pana Posła Marcina Gwoździa, punktem programu było zwiedzenie siedziby Sejmu przy ulicy Wiejskiej.
Historię tego wyjątkowego dla wszystkich Polaków miejsca przybliżył nam przewodnik, zaczynając od przedstawienia makiety całego kompleksu. Kiedy zasiedliśmy na krzesłach w Sali Posiedzeń Sejmu, ze wzruszeniem i uwagą przyglądaliśmy się szczegółom znanym nam dotychczas tylko z przekazów medialnych i z uwagą wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji naszego przewodnika. W ten sposób utrwaliliśmy swoją wiedzę na temat historii polskiego parlamentaryzmu, znaczenia poszczególnych miejsc w Sali Posiedzeń, zasad wybierania posłów i senatorów, procedury głosowania i uchwalania ustaw sejmowych. Następnie przeszliśmy do hallu, w którym posłowie udzielają wywiadów; widzieliśmy też stanowisko reporterów i dziennikarzy. Przewodnik pokazał nam niektóre z tablic pamiątkowych utrwalających ważne wydarzenia, m.in. mogliśmy przeczytać słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas wizyty w polskim parlamencie czy obejrzeć zachowane laski marszałkowskie z różnych okresów historycznych. W reprezentacyjnym hallu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, pożegnaliśmy naszego przewodnika i udaliśmy się do stołówki sejmowej na obiad, który bardzo wszystkim smakował.
Następnie Pan Bogdan Tuła poprowadził naszą grupę przez Krakowskie Przedmieście pod Zamek Królewski, po drodze opowiadał o ważnych dla stolicy i całej Polski miejscach i osobach. Między innymi przeszliśmy obok Belwederu, znanych kościołów warszawskich, związanych z Prymasem Tysiąclecia Stefanem Wyszyńskim i ks. Janem Twardowskim, a także obok kamienicy, w której mieszkał Bolesław Prus. Mieliśmy też czas wolny, żeby na własną rękę pospacerować po reprezentacyjnych miejscach stolicy czy zjeść słodki deser w pobliskich kawiarniach.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla tych, którzy znaleźli się tu po raz pierwszy, wizyta w tym wyjątkowym miejscu, upamiętniającym bohaterski zryw powstańców i dzielność ludności cywilnej, stanowiła wyjątkowe doświadczenie. Można było poczuć atmosferę wiary i entuzjazmu powstańców, ich heroicznej walki z Niemcami, życia ludności cywilnej w niezwykle trudnych warunkach, bez swobodnego dostępu do wody i jedzenia, pod nieustannym ostrzałem. Zwracały zwłaszcza uwagę uśmiechnięte twarze powstańców, utrwalone na fotografiach, niesamowita godność i odwaga, widoczne szczególnie w ich oczach i sylwetkach.
Pełni wrażeń i refleksji wróciliśmy do Ząbkowic. Serdecznie dziękujemy Panu Posłowi Marcinowi Gwoździowi za zaproszenie i możliwość zwiedzenia Sejmu. Była to na pewno zachęta dla młodych uczestników wycieczki do aktywnego działania na rzecz wspólnoty lokalnej i zaangażowania społecznego. Z kolei wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego jeszcze bardziej uświadomiła nam wszystkim, że bycie Polakiem to odpowiedzialność za siebie i innych oraz ofiarna służba dla Narodu.